Chcete pre svoje dieťatko plienky zdravšie, lacnejšie, šetrnejšie k prírode, krásne farebné a pritom jednoduché na použitie?
STE TU SPRÁVNE.

Jedine my Vám vytvoríme výbavičku na mieru, poradíme, vysvetlíme, odpovieme na všetky Vaše otázky.

Stačí sa zaregistrovať a ostatné nechajte na nás.

Látkové plienky sú voľbou, možnosťou dať dieťaťu to, čo je preňho lepšie.

Je veľa žien, či už budúcich mamičiek alebo aj tých, čo detičky už porodili, ktoré by aj chceli používať látkové plienky, ale nevedia ako. Nevedia, koľko a akých plienok kúpiť, ako sa o ne starať, sú bezradné, keď zistia, že v tom množstve druhov sa nevedia zorientovať. Máme pre ne odkaz: My Vám pomôžeme!

Mne samej sa systém látkovania zdal komplikovaný a študovala som informácie o plienkach celý týždeň. Vy už nemusíte. Ponúkame Vám všetko podstatné o látkových plienkach krátko a snáď aj múdro.

Ako teda začať?

Keďže látkových plienok je viac druhov (nie zase tak veľa, aby to nebolo prehľadné), na rôzne príležitosti sa používajú rôzne typy plienok. Zväčša iné používame doma, iné vonku (prechádzka, návšteva, lekár, výlet) a iné na noc.

Doma – najviac času trávime s dieťaťom v domácom prostredí, preto týchto plienok budeme potrebovať najviac. Výber je na Vás. Zvyčajne mamičky používajú štvorcové plienky (vyzerajú podobne ako tie, čo sa používali niekedy, zväčša šlo o biele bavlnené plienky. Dnes okrem týchto Vám ponúkame aj bambusové plienky, ktoré viac sajú ako bavlnené a okrem bielej farby ich nájdete aj v oranžovej, zelenej či žltej), na ktoré sú nevyhnutné vrchné nohavičky. S ich použitím sa už nemusíte báť presiaknutia (naše mamy kedysi tieto nohavičky nepoznali, preto často dochádzalo k presakovaniu, dnes už tento problém riešiť nemusíme, pri správnom zapnutí by sa žiadna „nehoda“ nemala stať).

Aký je postup? Do vrchných nohavičiek vložíme poskladanú štvorcovú plienku (existuje viacero typov skladania, ale pokojne bude stačiť, keď plienku zložíme na obdĺžnik) a dieťatko prebalíme. Keď sa pociká, štvorcovú plienku vymeníme za suchú a opäť zabalíme. Vrchné nohavičky nie je nutné meniť pri každom prebalení, len v prípade znečistenia (stolicou) alebo keď sú veľmi mokré (čo by sa však nemalo stávať pri dostatočne častom prebaľovaní).

Ako často prebaľovať? To je individuálne. Niektoré mamičky prebaľujú po každom pocikaní (aj po pol hodine či po hodine), iné neskôr. Rozhodnutie je na Vás. Závisí to od viacerých faktorov: ako často dieťa ciká, aké množstvo, či sa práve zobudilo apod. V každom prípade majme na mysli, že prebaľovanie nie je nič obmedzujúce, napokon ide o ďalší spôsob ako sa so svojím dieťatkom pomaznať. Celkovo Vás to bude stáť asi o 3 prebalenia denne viac ako pri jednorazových plienkach.

Niekedy je možné namiesto štvorcových plienok použiť vkladacie plienky. Postup je taký istý.

Vonku – istý čas trávime s dieťatkom mimo domu. Vtedy zväčša (a ani to neodporúčame) nestačí používanie štvorcových plienok. Na dlhšie cesty mimo domu Vám ponúkame výber z kapsových plienok alebo tzv. AIO (All in one). Obe vyzerajú skoro rovnako a používajú sa podobne ako jednorazové plienky, tzn. plienka sa jednoducho podloží pod dieťa a zapne na suchý zips alebo patentky. Aký je medzi nimi rozdiel? Vyplýva z názvu plienok. Kapsové plienky majú akoby kapsu, do ktorej sa vložia vkladacie plienky.  Vkladacia plienka (prípadne dve) je zväčša súčasťou kapsovej plienky pri jej kúpe, takže ju netreba špeciálne dokupovať. Výhodou je rýchlejšie schnutie plienky, keďže samostatne sa suší kapsová plienka a vkladacie plienky (tzv. vkladačky). AIO – všetko v jednom – je plienka podobná ako kapsová s tým rozdielom, že pri tejto vkladačka je všitá do plienky, tj. netreba ju vyberať ani vkladať, čím sa používanie ešte viac zjednoduší. Táto plienka však pochopiteľne schne dlhšie.

Aký je postup? Už sme uviedli, že veľmi jednoduchý. Pripomína používanie jednorazovej plienky.

Ako často prebaľovať? Tieto plienky stačí vymeniť raz za 2-3 hodiny, teda podobne ako pri jednorazových plienkach. Každé dieťatko je však iné a aj rôzne často ciká či kaká. Preto čas medzi jednotlivými prebaleniami sa môže individuálne líšiť. Pri viac cikajúcich deťoch odporúčame častejsie prebaľovanie, resp. k originál vkladacej plienke (al. vkladacím plienkam) pridať ďalšiu saciu vrstvu. Aj keď majú plienky vonkajšiu nepremokavú vrstvu, každá plienka má istú kapacitu, ktorú je schopná nasať. Savosť plienky do veľkej miery závisí od množstva a druhu sacích vrstiev (bambusové sú savejšie ako napr. z mikrovlákna), ktoré sú v nej.
Preto, ak sa stane, že plienka presiakne, skúste častejšie prebaliť alebo pridať savejšiu vkladaciu plienku.

Noc – je na Vás, či dieťa prebaľujete aj v noci alebo nie (tie mladšie áno, ale keď sú staršie, nie je to nevyhnutné). V každom prípade je potrebné použiť plienku, ktorá viac saje, aby sa zabránilo presiaknutiu. Na noc sa používajú nohavičkové plienky. V porovnaní s kapsovými a AIO plienkami nemajú tzv. PUL-vrstvu, ktorá bráni presakovaniu, preto je nevyhnutné, aby sa na tieto plienky použili ešte vrchné nohavičky (tie túto vrstvu majú). Výhodou nohavičkových plienok však je, že výrazne sajú, čo sa znásobuje použitím vkladacej plienky.

Aký je postup? Závisí od veku dieťaťa či od toho, koľko v noci ciká. Zvyčajný je tento postup: do nohavičkovej plienky vložíme vkladaciu plienku (na zvýšenie savosti), dieťa zabalíme a celú plienku „obalíme“ vrchnými nohavičkami, tj. na nohavičkovú plienku pripneme vrchné nohavičky. Inak povedané dieťatko má na sebe najbližšie pri tele vkladaciu plienku, na ktorej je nohavičková plienka a na nej vrchné nohavičky. Zadoček dieťatka je v tomto prípade v porovnaní s jednorazovou plienkou trochu objemnejší, čo však nebráni v pohybe. Ak dieťa menej ciká, nie je nevyhnutná vkladacia plienka, naopak ak ciká veľa, pridáme viac vkladačiek. Vrchné nohavičky však používame vždy.

Ako často prebaľovať? Pokojne stačí dať večer čistú plienku a ráno prebaliť, ale ak chcete, je možné prebaľovať aj počas noci.

Do všetkých plienok je možné použiť tzv. separačné vložky. Sú to malé štvorce (vzhľadom pripomínajú tenký papier), ktoré slúžia na zachytávanie stolice, čím zabraňujú zašpineniu plienky. Môžu sa spláchnuť do záchoda, prípadne len ocikané vyprať a ďalej používať, až kým sa nerozpadnú. Ich používanie je na Vašom zvážení.

A to je celé. Záleží len na vás, ako sa rozhodnete. Ak sa Vám nechce často prebaľovať, môžete doma používať kapsové plienky, prípadne ich striedať so štvorcovými. Vtedy výbavička vyjde trošku drahšie.

Je zvláštne, že keď niekto používa jednorazové plienky, nikto sa ho nepýta prečo, no keď iný dáva prednosť látkovým plienkam, často sa naňho hrnú otázky typu: „ty používaš látkové plienky?“, „to sa ti chce ich vyvárať a žehliť?“ (my už vieme, že ani jedno, ani druhé sa s látkovými plienočkami nerobí), „veď sú veľmi drahé“ apod.

Je zvláštne, že keď niekto používa jednorazové plienky, nikto sa ho nepýta prečo, no keď iný dáva prednosť látkovým plienkam, často musí svoju voľbu obhajovať, argumentovať. Našťastie má čím. Teda pár dôvodov, prečo dať prednosť látkovým plienkam pred jednorazovými:

1)    sú zdravšie

Jednorazové plienky sa vyrábajú z dreva, ropy a chlóru. Obsahujú  chemikáliu s názvom polyakrylát sodný, ktorá zvyšuje ich saciu schopnosť, ale priľnú k pokožke dieťatka a spôsobujú alergické reakcie.

Niektoré štúdie dokázali, že aj zvýšený výskyt zápalov močových ciest možno pripísať jednorazovým plienkam. Čím viac vlhkosti nasajú, tým viac zahrievajú, čo je nebezpečné hlavne pre chlapcov a zdravý vývoj ich semenníkov.

A látkové plienky? Tie sa vyrábajú z prírodných materiálov, nie sú bielené chlórom a neobsahujú ani rôzne parfémy či iné chemické prísady. Sú zložené z bavlny, organickej bavlny, konope, bambusu, flísu, polyesteru, rôznych zmesových materiálov.

2)   sú ekologickejšie

Jedna jednorazová plienka sa rozkladá až 500 rokov a každé dieťa počas „plienkového“ obdobia vyprodukuje TONU biologicky ťažko odbúrateľného materiálu. Keď si predstavíte svoju výbavu látkových plienok, je jej množstvo oproti jednorazovkám zanedbateľné.

3)   sú lacnejšie

Jednorazové plienky sa kupujú síce postupne, ale stále, pokiaľ dieťa nosí plienky. Platby sa akoby „rozkladajú“ na približne 2 roky. No nezabúdajte, že nepretržite. Látkové plienky sú síce vyššou, ale jednorazovou investíciou. V konečnom dôsledku sú lacnejšie. Priemerná výbavička Vás môže stáť do 300 eur, jednorazovky minimálne 2krát toľko. A to nehovoríme o tom, že často mamičky nechajú dieťa dlho v jednorazovej plienke, len aby ušetrili. S látkovými plienkami toto neriešite. Jednoducho prebalíte, plienka sa vyperie a je pripravená na ďalšie použitie.

4)   sú krajšie, pestrejšie

Jednorazovky sú fádne. Stále také isté. Látkové plienky používame iné doma, iné vonku, ďalšie na noc. Sú pestré, farebné, mnohé s detskými motívmi.

5)   prebaľovanie je jednoduché

Áno, napriek tomu, že sa Vám môže zo začiatku zdať zložitejšie, veľmi rýchlo prídete na celý princíp a nájdete si svoj spôsob.

6)   dieťa je v bavlnke

A to doslova. Nosenie látkových plienok je príjemné, pohodlné pre dieťatko, plienky sú mäkkučké.

Plienky pred prvým použitím z hygienických dôvodov vyperte.

Použité plienky skladujte nasucho vo vedre, resp. vaku na plienky max. 3 dni (aby nedošlo k rozvoju plesní). Z okakaných plienok odstráňte stolicu a v prípade znečistenia plienky ju zľahka preperte v studenej vode a potrite žlčovým mydlom. Znečisteniu je možné zabrániť používaním separačných plienok.

Nepoužívajte krémy proti zapareninám (aby sa plienočky nepoškodili). Napokon pri látkových plienkach to ani nie je potrebné, keďže zapareniny by sa nemali tvoriť.

Plienky perte podľa odporúčaní výrobcu, najčastejšie na max. 60 stupňov. Pozapínajte suché zipsy, aby sa zabránilo ich opotrebovaniu. Použite prášok určený pre deti a v žiadnom prípade nepoužívajte aviváž, môže znížiť saciu schopnosť plienky. Plienky sa nesmú žehliť (štvorcové môžete, ale nie je to nevyhnutné).

Charakteristika jednotlivých typov plienok:

AIO – All in one

–      všetko v jednom. Tieto plienky sa používajú podobne ako jednorazové, preto prebaľovanie nebude problémom ani pre otecka či babičku. Zapínajú sa na suchý zips alebo na patentky.

Kapsové plienky

–      podobné ako AIO s tým rozdielom, že plienka má kapsu, do ktorej sa vložia vkladacie plienky. Plienka aj vkladačky sa perú samostatne, schnú rýchlejšie ako AIO. Zapínajú sa na suchý zips alebo patentky.

Nohavičkové plienky

–      používajú sa na noc, sú veľmi savé, je možné ich používať s vkladačkou alebo bez nej, podľa toho, koľko dieťa ciká. Keďže nemajú vonkajšiu nepriepustnú vrstvu, je nevyhnutné na ne používať vrchné nohavičky.

Vkladacie plienky

–      vkladačky. Majú obdĺžnikový tvar, zvyšujú savosť. Niektoré obsahujú vrstvu pre pocit sucha.

Vrchné nohavičky

–      používajú sa na nohavičkové plienky alebo sa do nich vkladajú štvorcové či vkladacie plienky. Môžu byť flísové, vlnené alebo tzv. PUL.

Štvorcové plienky

–      po zložení sa vkladajú do vrchných PUL-nohavičiek. Ide o najlacnejší variant látkových plienok. Môžu byť „klasické“ bavlnené alebo bambusové (tie sú savejšie). Veľmi rýchlo schnú.

Separačné plienky

–      sú tenké štvorce, ktoré slúžia na zachytávanie stolice, čím chránia plienku pred znečistením. Je možné ich prať.

Ako by mala vyzerať výbavička látkových plienok?

Závisí to od viacerých faktorov: koľko peňazí chcete do plienok investovať, ako často budete prať (odporúčame raz za 2-3 dni, nie neskôr, keďže v plienkach sa začínajú množiť baktérie), či chcete mať len nevyhnutnú výbavu alebo sa Vám naše plienočky tak zapáčia, že novým farbám a vzorom jednoducho neodoláte.

Základná výbava by mala obsahovať približne:

20-30 štvorcových plienok

5-10 kapsových plienok alebo AIO

4-5 nohavičkových plienok (ak v noci nebudete prebaľovať)

4-5 vrchných nohavičiek

prípadne aj niekoľko kusov vkladacích plienok a separačné vložky

Na začiatok Vám toto množstvo bude stačiť a keď plienky začnete používať, sami zvážite koľko a z akého druhu bude potrebné ešte dokúpiť.